Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Nemoci andulek

RoztočiSamozřejmě, že při určitých onemocněních - například napadení roztoči apod. jsou symptomy nemoci zcela jiné.

Když už jsem zmínil roztoče, můžeme se nyní, alespoň krátce zmínit o těchto parasitech, kteří poměrně často napadají naše opeřené kamarády. Nemyslete si však, že roztoči pouze obtěžují naše andulky. Ve skutečnosti při masivním napadení a neléčených příznacích může dojít k úhynu papouška.

Mluvíme-li o těchto roztočích (parasitech), máme namysli především tzv. "Leg Mites", "Scaly Mites", "Red Mites" nebo "Air Sac Mites".

Poznámka: Promiňte, že neužívám české ekvivalenty, ale bohužel celá léta komunikuji o andulkách pouze v angličtině a české ekvivalenty neznám.

Asi nejnebezpečnější jsou Air Sac Mites, jelikož na napadených ptáčcích nejsou vizuálně patrné změny. Napadení se projevuje zvýšenou dýchavičností, pták je po letu či jakékoliv zvýšené námaze velmi zadýchaný a může při dýchání vydávat specifické zvuky. Je to proto, že tito paraziti napadají dýchací systém ptáka. Pokud nebude léčen, zcela jistě zahyne.

Leg Mites a Scaly mites se dají identifikovat jednoznačněji. Jedná se o roztoče, kteří se provrtávají tkání ptáčka (Burrowing Mites) a v komůrkách kladou vajíčka pro další rozrůstání kolonie. Mladí roztoči se líhnou zhruba po 7 dnech. Tito roztoči napadají zejména nohy ptáka, ozobí a prostor okolo očí.

Jak rozeznáme napadení těmito parazity? Po určitém rozšíření lze zamoření pozorovat vizuálně. Na nohou a na ozobí se tvoří jakoby suché bílé krusty (trochu něco jako lupy ve vlasech člověka). Dalším jasným signálem je neklid ptáčka a to i v nočních hodinách. Některé andulky rozevírají a prudkým pohybem opět svírají nožku (je slyšet klepnutí prstíky o bidélko). Normálně ptáček sedí celou noc na jednom oblíbeném místě na bidýlku. Pokud je ptáček napaden roztoči, s velkou pravděpodobností se bude na bidélku i v noci pohybovat. Proto můžete pro indikaci umístit večer pod ptáčka čistý papír a ráno vyhodnotit rozložení trusu - jednoduchá, ale dobrá indikace.

Shrnutí symptomů:

neklidné chování,
roztroušení trusu v noci,
světlé krusty na ozobí,
světlé krusty na nohou,
řidčeji napadení kolem očí,
okusování nohou

navíc při napadení Air Sac Mites

dýchavičnost,
rychlá únava,
a zvuky při dýcháníJak proti roztočům a cizopasníkům?

Dříve se používal tzv. parafínový olejíček, kterým se natírala postižený místa - nohy, ozobí. Tato léčba spočívá v přerušení reprodukčního cyklu roztočů. Roztoči se udusí. Tento postup musí být často opakován a poměrně značně stresuje ptáka. V podstatě lze použít různé pro ptáky netoxického oleje, ale hrozí zalepení peří apod.

Lepší je použít například Ectodex - tento přípravek se ředí s vodou v poměru 1:100. Vznikne bílá silně zapáchající tekutina. Aplikujte roztok na nohy a ozobí ptáčka. Pozor na to, aby se tekutina nedostala do nosních dírek a do očí andulky. Postup opakujte po sedmi dnech po dobu 5 týdnů (tzn. 5x aplikace)Současně sterilizujte klec a veškeré příslušenství.

V současné době se pro léčbu používá tzv. Ivermectin. Kapička Ivermectinu se aplikuje na kůži za krčkem ptáčka. Tento postup se několikrát opakuje. Ivermectin je preparát na stejné bázi jako například Stronghold, který se používá proti cizopasníkům u psů a koček. Někteří chovatelé užívají přímo Stronghold i pro ptáky. Já osobně Ivermectin nedoporučuji, neboť může dojít k předávkování a úhynu ptáka.

Zcela nejlepším a nejjednodušším řešením proti cizopasníkům je celkem nově vyvinutý preparát Scatt. Jedná se o přípravek vyvinutý společnosti Vetafarm. Tento přípravek byl vyvíjen přímo pro ptáky a je velmi účinný. Tak jako Ivermectin účinkuje spolehlivě i proti Air Sac Mites. Bohužel nebyl zatím schválen pro použití v České republice a hůře se shání. Já ho sehnal přes známého z Kanady, který ho snadno zakoupil přes Internet.


Shrnutí léčby:

Red mites, Scaly Mites, Leg Mites - parafinový olej, Ectodex, Ivermectin, Scatt

Air Sac Mites - Ivermectin, Scatt


--------------------------------------------------------------------------------


MegabacteriaDále se zmíním o jedné velmi zákeřné a bohužel i velmi rozšířené nemoci - Megabacteria.

Megabacteria je známa také pod názvem Avian Gastric Yeast nebo Going Light Syndrom. Bohužel mám s touto nemocí osobní zkušenost a nikomu nepřeji aby se s tímto onemocněním u andulek setkal. Onemocnění je vysoce nakažlivé a většinou smrtelné. Avšak nezoufejte. Pokud nemoc identifikujete relativně včas i zde je šance andulce značně prodloužit život.
Magabacteria není ve skutečnosti bakteriální onemocnění, ale onemocnění kvasinkou. Dojde k tomu, že kvasinka se v zažívacím systému andulky nekontrolovatelně množí a dochází k nevratnému poškození vnitřních tkání zažívacího traktu.

Symptomy (alespoň tak jak jsem je mohl osobně vysledovat): andulka po pozření potravy opakovaně zvrací. Zvrací nestrávená semínka, která jsou obalena specifickým slizem. Je letargická, zrak je zastřený. Postupem času slábne a slábne. Nemoc může snadno zmást chovatele neboť ptáček konzumuje hodně zrní - neodmítá potravu. Toto však nesmí chovatele zmást. Přestože pták přijímá potravu (někdy i ve zvýšené míře) neustále ztrácí na váze. Nakonec ptáček umírá vyhladověním.
Proto je nejlépe - pozorujeme-li zvracení - vyhledat zvěrolékaře a nechat andulce udělat výtěr volátka, nashromáždit dostatečné množství trusu (pozor, trus nesmí uschnout) a požádat zvěrolékaře o provedení laboratorního testu na Megabacterii.

Co dělat?

Bohužel v České republice nejsou k sehnání žádné účinné preparáty proti Megabacterii (bohužel zde není k sehnání skoro nic). V žádném případě však boj o záchranu ptáčka nevzdávejte.

Má rada je následující:

Žádné cukry - omezte stravu, která obsahuje jakékoliv cukry (crackery, ovoce apod.), Proč? Protože cukry jsou potravou pro živnou půdou pro kolonie kvasinek.
Servírujte ptáčkovi široké spektrum vitamínů v přirozeném stavu a zejména rostliny posilující přirozenou imunitu organismu. Vynikající je Třapatka nachová (Echinacea Purpurea).


Poznámka: Tuto rostlinu si pěstuji speciálně pro mé andulky. Bude uvedena i v mé "Kuchařce" až mi čas dovolí tuto stránku doplnit o řadu příspěvků, které mám připravené, ale čas je neúprosný.

Ptáčkovi servírujte tymiánový čaj dle mého receptu uvedeného v "Kuchařce" (bohužel, ještě tam není z časových důvodů uveden) - vynikající v boji proti Megabacterii. Pokud nemáte tymián k dispozici, můžete použít anýzový čaj.

Nabízejte ptáčkovi lehce stravitelnou dietu a klíčená semínka,

sežeňte si Megabac S - jediný účinný preparát na bázi Amphotericinu B, který je proti Megabacterii účinný. Výrobcem je společnost Vetafarm a lze ho sehnat přes internet. Všechny ostatní preparáty jsou neúčinné. Vyzkoušel jsem všechno možné. Bývá doporučován nápoj z jablečného octa, nápoj s přídavkem citrónové šťávy apod. Tyto pokusy postup nemoci zpomalí, ale nezastaví ji.

Mně se podařilo udržet andulku trpící Megabacterií při životě osm let (bez preparátu Magabac S). Nebýt chybného doporučení jednoho zvěrolékaře, domnívám se, že by se mnou Tondiška žila dodnes.

Shrnutí léčby:

vystříháme ptáčka jakýmkoliv stresům (stres je obecně pro andulky velmi nebezpečný a je spouštěcím mechanismem pro mnohá onemocnění)
vyvarujeme se jakékoliv potravy obsahující cukry
servírujeme hodně vitamínů a Třapatku nachovou a lehkou stravu všetně klíčených semínek
místo vody servírujeme tymiánový čaj
aplikujeme přípravek Megabac S dle návodu výrobce


--------------------------------------------------------------------------------


TrichomoniasisVážení přátelé andulek, v našem rejstříku nemocí musím dnes představit další poměrně časté onemocnění. Bohužel jsem měl nedávno něco do činění s nemocí zvanou česky snad Trichomoniáza, (raději uvádím anglické názvy, které jsem v kontaktu s touto nemocí vždy používal – Trichomoniasis nebo Canker). Naštěstí pouze jako konzultant. Nicméně vás mohu varovat a říci vám, že toto poměrně časté onemocnění nelze brát u andulek rozhodně na lehkou váhu.

Ve skutečnosti se jedná o nemoc způsobenou parazitujícími mikroskopickými bičíkovci - těchto bičíkovců je více druhů – avšak mi hovoříme o bičíkovci rodu Trichomonas gallinae. Nebudu zde popisovat postup šíření parazitujících bičíkovců zažívacím traktem andulky a možná rizika přidružených onemocnění. Tyto informace si můžete vyhledat na internetu v odborných článcích.

Jaké jsou příznaky resp.symptomy této nemoci?

především se jedná o zvracení. Zde můžete pozorovat lepkavý sliz (světlého až žlutavého odstínu), který andulka vyvrhuje a to společně s nestrávenými semeny nebo i prostý těchto semen. Dalším ukazatelem, který nás může nasměrovat správným směrem při identifikaci onemocnění nebo chcete-li diagnóze je rybí či hnilobný zápach tohoto vyvrhovaného slizu. Další symptomy jsou již méně indikativní – nemocný papoušek odmítá potravu, nepije, je načepýřený, neaktivní, spí, výraz v očích je bez jiskry. Peří v oblasti obličejové masky je více či méně slepené vyvrhovaným slizem. S postupujícím průběhem nemoci andulka ztrácí svou váhu a životní vitalitu a nakonec umírá.

Je nemoc nakažlivá?

Ano, Trichomoniasis je značně nakažlivá. Především se ptáčci nakazí v hnízdě při krmení ze zobáčku do zobáčku (nakažení mláďat) nebo samozřejmě i dospělí jedinci mezi sebou. Proto nemocí velmi často trpí především mladí ptáci. Nicméně nemoc se nevyhýbá ani starším andulkám. Zde je šířena především vodou z napáječek.

Poznámka: leckdo kombinuje chov andulek s několika například křepelkami. Pak vězte, že primárním nositelem nákazy může být i některá z křepelek.
Pozor: Někteří postižení jedinci nemusí vykazovat klinické příznaky a mohou tak být neidentifikovanými přenašeči.
Jde Trichomoniasis léčit?

Pokud vím tak ano. V našich zemích se pro léčbu užívá Metrozol. Myslím, že primárně je tento přípravek určen pro léčbu holubů, alespoň jsem to četl na sáčku v době když jsem tento přípravek používal. Pokud máte více andulek pak budete pravděpodobně muset preventivně léčit všechny andulky aby jste předešli recidivě nemoci ve vašem chovu.

Může být Trichomoniasis zaměněna s jinou chorobou?

Ano, především s Candidiasis. Ale o této nemoci si povíme až později.

..... a na závěr dodávám – při jakémkoliv podezření na jakékoliv onemocnění vyhledejte bezodkladně ptačího veterinárního lékaře.

--------------------------------------------------------------------------------


AspergillosisTato nemoc je zapříčiněna různými druhy plísní. Plíseň se k našim ptáčkům dostává buď vzduchem nebo vodou. Spóry plísní se pak usadí v respiračním traktu naší andulky........ a utrpení začíná.

Co jsme udělali špatně? Co jsme podcenili?

Pravděpodobně se někde nachází zdroj plísní, jelikož jsme některý zdroj plísní přehlédli a neodstranili jsme ho. Může to být například i koš na odpadky s organickým materiálem a pod. Nebo je snad někde plesnivá omítka či zdivo? Možným zdrojem mohou být plesnivé ořechy někde v místnosti v kombinaci s příliš suchým vzduchem.

Poznámka: o správné vlhkosti v ptačí místnosti píši na jiném místě v kapitole Co potřebujeme

Jaké jsou symptomy?

Symptomy nejsou u této nemoci vysloveně jednoznačné. Napovědět nám může těžší dýchání se zvukovými projevy a to zejména po letu ptáčka nebo dokonce i pokud je andulka v klidném stavu. Můžete si všimnout změny v hlasovém projevu andulky s postupem času tak jak se nemoc prohlubuje. Infikovaný ptáček je stále slabší a slabší, sedí načepýřený na bidýlku, je apatický bez zájmu o krmení a jeho váha se rychle snižuje.

Plísně produkují mykotoxiny. Se vzrůstajícím vývinem mykotoxinů můžeme během času detekovat další příznaky onemocnění - naše andulka začíná mít problémy s orientací a mohou se objevit i záchvaty. Jestliže je nemoc neléčena pak nakonec přichází neodvratně smrt.

Mohu mého ptáčka vyléčit?

Velmi lituji, ale zatím jsem se nikde nedočetl o smysluplné léčbě této nemoci. Co tedy můžeme dělat? Ano, můžeme pouze upravit vlhkost vzduchu v místnosti kde andulky chováme. Vhodná relativní vlhkost vzduchu je cca. 60%). Dále musíme odstranit všechny možné zdroje spór plísní. Samozřejmostí je kvalitní výživa našich andulek. Zejména se snažíme o posílení imunitního systému našich opeřených přátel.

Aspergillosis je dosud pro andulky nevyléčitelnou nemocí. Můžeme pouze potlačit symptomy, ale bohužel nejsme schopni odstranit plísně z respiračního traktu našich andulek.

..... a opět - máte-li podezření na jakékoliv onemocnění vyhledejte bezodkladně ptačího veterinárního lékaře. Pamatujte, že u andulek je čas našim největším nepřítelem

--------------------------------------------------------------------------------


CandidiasisVýše v textu jsme již Candidiasis zmínili v souvislosti s onemocněním zvaném Trichomoniasis. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění a stejně jako Aspergillosis je i Candidiasis spjata s plísňovým onemocněním (narozdíl od Trichomoniasis - bičíkovci).

Plíseň Candida spp. sídlí ve střevech, volátku nebo hrtanu - jednoduše řečeno v zažívacím traktu naší nebohé andulky.

Kdy můžeme očekávat toto onemocnění?

Ano, zejména po nějaké předchozí léčbě antibiotiky kdy je vnitřní atmosféra v zažívacím traktu andulky změněna a ve smyslu odolnosti oslabena.

Poznámka: Zde trochu předbíhám, ale připomeňme si probiotické doplňky ve výživě andulek po léčbě antibiotiky. Probiotické preparáty slouží k oživení či vyrovnání narušené bakteriální atmosféry v zažívacím traktu v pozitivním slova smyslu.

Proto lze považovat každou neodůvodněnou léčbu antibiotiky u andulek za poměrně nebezpečnou pro naše andulky. Pamatujme si tedy, že léčba andulky antibiotiky může otvírat zadní vrátka pro napadení jinými nemocemi

Jsou zde nějaké zřetelné symptomy?

Ano, jsou. Naše andulka trpící touto nemocí je načepýřená, nadměrně spí, potravu přijímá pouze zřídka. Někdy můžete detekovat vyvržený sliz a pozorovat zvýšenou plynatost. Někdy si můžete všimnout naběhlého volátka u postiženého ptáčka. Ano uhodli jste. Kvasinky v zažívacím traktu vyvíjejí plyn, což se může projevit právě v nafouklém volátku andulky. Běžný je také průjem během tohoto onemocnění.

Bohužel jsou také vyvíjeny i nebezpečné mykotoxiny a jestliže není nemoc včas odhalena a léčena pak je trvalé poškození ledvin nevyhnutelné.

Jak můžeme zjistit (potvrdit) toto onemocnění?

Jediným jednoznačným potvrzením onemocnění je provedení výtěru volátka a provedení laboratorního vyšetření vzorků tak jako v případě výše zmíněných onemocnění.

Lze toto onemocnění léčit?

Pro léčbu je nezbytné použít speciální antifungální přípravek. Během onemocnění v žádném případě neservírujte andulkám žádnou stravu, která obsahuje cukry v jakékoliv formě (ani ovoce - fruktóza). Musíme kvasinky vyhladovět (kvasinky se živý cukry!!!). Žádné cukry - to je základní pravidlo pro všechny nemoci zapříčiněné kvasinkami. Proto také andulkám během onemocnění nepodávejte žádné energetické nápoje, medové tyčinky apod.

Nezapoměňte již při prvních příznacích nemoci navštívit vašeho veterinárního specialistu.

--------------------------------------------------------------------------------


SinusitisPůvodně jsem neuvažoval, že hned tak uvedu Sinusitis na mé stránky, ale náhoda tomu chtěla. Nedávno žádal jeden člen tuzemského fóra o exotickém ptactvu o pomoc při zjištění možné příčiny zdravotních problémů jeho andulky. Náhodou jsem narazil na jeho dotaz a dle popisu a přiložených fotografií mi příčina nebyla jasná, takže jsem na dotaz nereagoval. Jelikož však nebyly žádné reakce podíval jsem se na tento případ blíže. První co mě napadlo bylo silné zamoření roztoči nebo následky nedostatku vitamínu A a případně plíseň. Mezitím člen fóra navštívil veterináře a dorazil domů s diagnózou - roztoči a s Framykoinem v kapse. To mě přimělo dále reagovat neb toto byl dle mého názoru naprostý nesmysl.

Symptomy byly následující - zdánlivý výrůstek a ucpání jedné z nozder, únava a zhoršené dýchání postižené andulky. Mezitím došlo k ztrátě opeření kolem levého oka andulky (na stejné straně jako ucpaná nozdra) a co bylo důležité a o čem se majitel andulky zmínil v naší následné korespondenci - "poté co veterinář odstraňoval "výrůstek" z nosní dírky udělala se andulce pod levým okem bulka červené barvy, která se později zmenšila a mírně vybledla". Andulka vykazovala problém s ucpáváním nosního otvoru po dlouhou dobu a majitel toto řešil natíráním jakýmsi krémem. Všechny tyto symptomy a následná konzultace příznaků s některými přáteli mě přivedla k následné diagnóze - Sinusitis.


Co je to Sinusitis?

V podstatě se jedná o zánět vedlejších dutin nosních. Tento zánět může mít několik příčin (bakteriální virový).

a) bakterie Chlamydia (ta je i příčinou Psittacosis, ale o tom někdy jindy),

b) bakterie Mycoplasma (o Mykoplasmě si povíme také později),

c) nedostatek vitamínu A, čímž je oslabena "výstelka" dutin a nepřímo je tak umožněna bakteriální sekundární infekce,

d) houba nebo plíseň.

Takže má úvaha se ubírala směrem následujícím směrem. Daná andulka již léta trpí tímto zánětem. Vlivem infekce docházelo v průběhu onemocnění k vývinu hlenu nebo hnisu (při bakteriální příčině se vytváří sýrovitá hmota), který se hromadil v nosní dutině a u jejího výstupu a po vysušení vypadal jako výrůstek na ozobí andulky. Vlivem zánětu dochází také k zarudnutí kolem oka andulky a zvýšeným tlakem a kumulací hlenů a hnisu dochází k vyboulení tkáně pod okem postižené andulky (jelikož v této oblasti jsou vedeny postižené dutiny). V tomto případě byl zánět zatím jednostranný či zánět v pravých dutinách nebyl ještě tak závažný.

Takže symptomy jsem tentokrát nastínil výše uvedenou formou, ale pro jistotu je ještě shrnu:

nosní výtok,
zarudnutí okolí oka,
ztížené dýchání,
únava,
otoky nebo naběhnutí tkáně v linii oko zobák (linie dutin).


Lze Sinusitis léčit?

Ano. V případě bakterálních příčin je nutno použít příslušná antibiotika. Dále se doporučuje zvýšený přísun vitamínů, zejména pak vitamínu A. Bez léčby může být tato nemoc pro našeho svěřence smrtelná, takže Sinusitis nepodceňujte. Při těžším zasažení je třeba chirurgického zákroku pro odvod hnisu. Nosní výtoky a nosní dírku očistíme jemným papírkem srolovaným do špičky abychom uvolnily nosní dírky andulky.

Jak je vidět z textu, každá maličkost při popisu symptomů může pomoci při správném určení diagnózy. Výše jsem zmínil Framykoinovou mast a ještě bych se k ní pár slovy vrátil. Použití Framykoinu u ptactva je více než problematické a radím Vám tento nikdy nepoužívat, neb jeho použití může mít pro ptáčka negativní sukundární důsledky, které se mohou později projevit na nevratném poškození vnitřních orgánů andulky.

--------------------------------------------------------------------------------


KataraktaVážení přátelé. Dnes na tomto místě uvedu krátkou informaci o naštěstí ne příliš rozšířeném onemocnění oka andulky, s kterým se potýká i řada lidí. K tomuto článku mě přivedl nedávný dotaz paní Pavlíny Sejkové, která se na mě obrátila právě s otázkou na identifikaci uvedeného onemocnění.

Možná, že jste nevěděli, že katarakta se může vyskytnout i u našich opeřených kamarádů. Pokud vám název Katarakta nic neříká vězte, že se jedná o známý šedý zákal.

Proč se šedý zákal objevuje asi nezjistíme. Z literatury pouze vím, že se někdy vytváří po nějakém traumatickém postižení či po poranění hlavy, ale zcela jistě se mnohdy objevuje spontánně bez jakýchkoliv zřejmých příčin. Jisté je pouze to, že se vyskytuje častěji u starších ptáků, ale nelze říci, že mladým by se vyhýbal.

Co se asi děje, když je andulka resp. její oko postiženo šedým zákalem? Určitě dochází postupně k snižování schopnosti ptáčka vidět. Ztráta vidění není skoková, ale onemocnění se plíživě rozšiřuje a v pokročilém stádiu ptáček zrak na postiženém oku ztratí úplně. Pochopitelně může dojít jak k postižení jednoho oka tak obou a může tak dojít k úplnému oslepnutí andulky.

Jaké jsou symptomy? Mohu kataraktu odhalit?

Šedého zákalu si v počátcích patrně nevšimnete. Je možné, že se projeví jistá změna v chování postižené andulky. Možná je více nejistá, možná dochází k nečekaným pádům či nárazům nebo andulka méně létá a zdržuje se na známých místech. V pokročilejším stádiu lze onemocnění již detekovat vizuálně. Zejména si můžeme všimnout šedého zabarvení v panence oka andulky při světle nějaké lampy nebo při fotografování s použitím blesku. Pokud je zákal zřejmý již při běžném denním osvětlení, pak je již poškození očka andulky v pokročilém stádiu.

Na níže zveřejněných obrázcích můžete vidět symptom šedého zákalu. Katarakta je zde již v pokročilejším stádiu.

Za fotografie děkuji paní Pavlíně Sejkové, která mi dala souhlas k jejich zveřejnění. Samozřejmě děkuji i Ferdovi a přeji mu ještě dlouhý krásný život s Pavlínou.
Lze šedý zákal léčit?

Asi nás napadne, že pokud je možná léčba u lidí bude možná léčba i u andulek. Ale opak je pravdou. Proti šedému zákalu u andulky jsme bezmocní. Útěchou nám může být, že i v případě oslepnutí andulky je možné, že ptáček se s životem ve slepotě vyrovná a dožije spokojeně svůj život. Jsou však i případy, že eutanasie našeho opeřeného kamaráda bude nevyhnutelná. Pro slepou andulku musíme samozřejmě vytvořit odpovídající životní podmínky. Ale o tom si povíme až někdy příště.


--------------------------------------------------------------------------------


PapillomatosisTak jsem se konečně rozhoupal a mohu tak doplnit další příspěvek do kapitoly o onemocnění andulek. Tentokrát bych využil nedávné korespondence s panem J. Pavlíkem, který se na mě obrátil s dotazem ohledně kožovitých výrůstků okolo zobáčku jedné z jeho andulek. Jednalo se o asi dvouroční andulku barevné variace Sky Blue Yellow Face. Dotaz ke mě směřoval s podezřením na poškození tkáně roztoči.

Abych řekl pravdu, již podle popisu problému se mi předpokládaná diagnóza nezdála příliš pravděpodobná a jako možnou příčinu jsem odhadl Papillomatosis s tím, že po zaslání fotografií budeme možná vědět více. Po doručení fotografií se s velkou pravděpodobností domnívám, že se skutečně jedná o zmíněnou Papillomatosis. Pana Pavlíka jsem také požádal, zda je možno zaslané fotografie zveřejnit na mém webu. Odpověď byla kladná, tak se mohu s vámi podělit i o obrazovou dokumentaci, což je vždy lepší než strohé uvedení textu. Za umožnění zveřejnění panu Pavlíkovi samozřejmě děkuji.

Co je to vlastně Papillomatosis? Velmi stručně řečeno, jedná se o virové onemocnění, které je prý způsobeno Papilloma viry. Jiní se přiklánějí k teorii, že Papillomatosis je způsobena Herpes viry. Ať je to jak chce, jedná se o relativně časté onemocnění andulek zřejmě virového původu, které je bohužel také nakažlivé. Nicméně přenos virů není nijak extrémně invazivní.

Asi nás bude zajímat, jak zjistíme, zda je naše andulka napadena touto chorobou či nikoliv. Jaké jsou tedy symptomy Papillomatosis? Neodborně bych řekl, že v důsledku působení virové infekce začíná na specifických místech sliznic andulky docházet k zbytnění kožní tkáně. Pokud mám toto zbytnění k něčemu přirovnat, pak bych řekl, že zbytnění vypadá trochu jako bradavice. Barva zbytnělé tkáně bývá načervenalá. Tyto Papillomy se tvoří například v koutcích zobáčku či v zobáčku samém, v oblasti kloaky, v hrtanu a ve volátku andulky. To znamená, že o některých zbytnělých tkáních nemusíme vůbec vědět.

V našem případě však můžete vidět symptomy Papillomatosis v okolí koutku zobáku postižené andulky.Můžete si všimnout, že Papillomy se objevily po obou stranách zobáčku postižené andulky.

Za fotografie děkuji panu Jiřímu Pavlíkovi, který mi dal souhlas k jejich zveřejnění. Samozřejmě děkuji i jeho andulčímu figurantovi a přeji mu ještě dlouhý a krásný život.
Co lze s Papillomatosis dělat? Lze ji léčit?

Předně je třeba podotknout, že tyto Papillomy mohou být snadno zaměněny i s nádorem. Proto je vždy nutné (pokud chceme mít jistotu diagnózy) spolupracovat s veterinárním lékařem a nechat udělat rozbor tkáně, provést endoskopické vyšetření (např. volátka) apod. Ověření by v tomto případě nebylo až tak náročné, jelikož se jedná o zevní Papillom, avšak v českých podmínkách ........ nevím, nevím. Proto i v tomto případě nelze pokládat mé závěry za určující a jednoznačné a k stoprocentnímu prokázání Papillomu by bylo veterinární vyšetření nezbytné. U vnějšího Papillomu lze prý diagnózu prokázat i za použití 5% kyseliny octové bez chirurgického zásahu do tkáně a bez odběru krve.

V podstatě lze Papillom odstranit pouze chirurgickým zákrokem. Tento je nutný zejména v případech enormního růstu Papillomu, který by jinak jako neléčený ohrozil životní funkce naší andulky. O účinném léku nemám zatím žádné informace.


--------------------------------------------------------------------------------


NádoryTentokrát mě čeká velmi nepříjemné psaní. Abych pravdu řekl, chtěl jsem se těmto řádkám raději vyhnout, ale všichni víme, že před realitou nemá cenu se schovávat. Ano, o nádorech u andulek a to ať zhoubných či nezhoubých neboli o nádorech maligních a benigních se mi skutečně psát nechtělo. Bohužel, jedná se o tak časté onemocnění andulek, že nebylo možno se tomuto tématu vyhnout. Tak dnes na toto téma přišla řada. Uvažoval jsem o tom, že nebudu vkládat žádné dokumentační fotografie, ale myslím, že je lepší míti alespoň rámcovou představu o projevu těchto onemocnění. Nakonec zasáhla i náhoda a to v tom, že se nedávno se zhoubným nádorem potýkala andulka, která se jmenovala Ferdinka majitelky paní Saši. Paní Saša svolila k uveřejnění fotografií na mých webových stránkách. Za sebe i za všechny případné čtenáře bych paní Saše velmi rád poděkoval. S Ferdinkou se můžete potkat i v kapitole "Partnerské stránky" kde jsem této krásné andulčí samišce věnoval několik řádek.

Paní Saša se na mě obrátila s dotazem někdy krátce po začátku března 2010. Popis problému ubohé Ferdinky velmi jasně ukazoval na velmi vážné onemocnění andulek. Za možné jsem považoval buď nádor nebo kýlu. Pro potvrzení předpokladů jsem paní Sašu požádal o zaslání několika fotografií. I po jejich prostudování jsem zůstal u původního názoru a ten jsem také paní Saše tlumočil. Jedná se buď o nádor nebo o kýlu. Je pravda, že vzhledem k popsaným okolnostem jsem se více přikláněl k nádorovému onemocnění, ale vím jak člověk do poslední chvíle doufá a chce věřit alespoň v menší zlo. Dle vizuálního projevu by se teoreticky mohlo jednat taktéž o ascites či jedno až dvě další onemocnění, ale zde byla pravděpodobnost nádoru skutečně velká. Rychlost resp. zvětšování nádoru bylo také dost výmluvné a alarmující. Po několika dnech Ferdinka nádorovému bujení v dubnu 2010 podlehla.

Co jsou nádory a kde se berou? Nechci se v tomto tématu příliš hnípat a asi všichni víte co bujení buněk znamená, co jsou metastázy, co znamená šíření metastáz a pod. Pouze uvedu, že nádory nemusí být pouze zevní a tedy viditelné. Andulka může trpět mnoha druhy nádorů různých orgánů - k častým patří nádor varlat, jater, volátka a dalších. Vnější nádory se objevují na křídlech, v prsní oblasti, v oblasti břicha (zde uvedený případ) , zobáku, oka, kloloaky apod. Ne vždy se jedná o nádor maligní. Bohužel však i benigní nádory mohou být pro andulku smrtelné. A to zejména v těch případech kdy stále se zvětšující útvar začne utiskovat některý životně důležitý orgán a nakonec jeho správnou funkci zcela paralyzuje. Velmi zjednodušeně lze říci, že maligní nádory jsou na omak tvrdší, ostřeji ohraničené a tmavěji zabarvené. Avšak tuto indikaci berte skutečně s velkou rezervou. Dále mezi nádory můžeme zařadit i lipomy. Lipomy jsou vlastně tukové nádory. Patří mezi benigní nádory, avšak jejich nebezpečnost nelze také podcenit.

Co tedy můžeme v případě nádoru dělat? V podstatě nemůžeme dělat mnoho. Musíme ptáčkovi poskytnout maximální péči a to jak v oblasti jeho ubytování - některé případy vyžadují úpravy nastavení bidýlek, změnu steliva apod. - tak v oblasti stravy a výživy. Zejména mám na mysli různé podpůrné prostředky imunitního systému, případně cílíme přímo na podporu funkce konkrétního vnitřního orgánu. Samozřejmě, že nás napadne i operativní řešení problému. No, v našich poměrech bych o této variantě příliš neuvažoval. Rozhodně ne u postižení vnitřních orgánů. O operativním zákroku lze uvažovat ve specifických případech vnějších nádorů, v případě některých lipomů a popř. některých benigních útvarů. Toto řešení nezavrhuji z důvodu značných finančních nákladů, ale zejména z důvodu technického vybavení běžných veterinárních pracovišť a odborných znalostí a praxe většiny veterinárních lékařů. Na druhé straně jsem si vědom, že operativní zákroky k odstranění nádorových onemocnění u andulek se úspěšně provádějí na specializovaných pracovištích například v Německu.

Níže můžete vidět zhoubný nádor v oblasti břicha andulky Ferdinky.

Z obrázků je patrné velmi rozsáhlé zasažení oblasti bříška.

Za fotografie děkuji paní Saše, která mi dala souhlas k jejich zveřejnění. Samozřejmě děkuji i její krásné Ferdince, která nakonec svému těžkému onemocnění podlehla .

--------------------------------------------------------------------------------


Onemocnění jaterV souvislosti s předchozím článkem o nádorech mi nezbývá než zmínit i onemocnění jater, které v mnoha případech s nádorovým onemocněním souvisí. K poškození funkce jater a jaterních buněk může dojít z mnoha důvodů. Může to být i obyčejná nadváha andulky, která povede k poškození jater či může být poškození jater způsobeno působením toxických látek. Poškození jater může být také způsobeno špatnou nevyváženou stravou a hlavně také právě nádorem. Velmi častým projevem poškození jater je přerůstání zobáčku, přerůstání drápků a hlavně tajemná tmavší skvrnka na zobáčku andulky. Já tuto nemoc sám pro sebe nazývám "Hnědá nemoc" a parafrázuji tak název velmi podařeného českého filmu Bílá nemoc. Proč? Protože toto onemocnění je stejně zákeřné a stejně nebezpečné. (jen místo bílé skvrnky je naším indikátorem skvrnka tmavá). Tím nechci říci, že každá skvrnka na zobáčku je příznakem onemocnění jater, avšak pravděpodobnost je velká a pozorováním chování skvrnky můžeme zakrátko nabýt jistoty.


"Skvrnka zmizela. Nic se neděje!!!" - "Omyl"


Někdy se může stát, že jednoho dne zpozorujete na zobáčku vaší andulky zcela nevýraznou maličkou tmavší skvrnku. Většina z nás tuto změnu ani nezaregistruje, někteří nad tím mávnou rukou. Skvrnka časem zmizí (obvykle tak za 1-2 měsíce), ale objeví se opět na jiném místě zobáčku. Všímavější z nás si možná řekne: "Co to může být?"
Bohužel musím říci, že jakákoliv titěrná tmavší skvrnka, která může být jakéhokoliv tvaru, může být předzvěstí (a také většinou bývá) velmi vážného onemocnění. Sám jsem si nedávno tuto pravdu ověřil v praxi, kterou ač nerad na tomto místě musím uvést.
Proto si pamatujme, že skvrna na zobáčku může a často také je symptomem poškození jater andulky. Zejména ve spojení s následným přerůstáním zobáčku a drápků je téměř jisté, že se děje něco vážného.

Jednoho dne jsem si všiml drobné nahnědlé skvrnky v střední části zobáčku Ferdy. Ihned jsem začal přemýšlet o možných příčinách. Uvažoval jsem o krevní sraženině po nějakém nárazu či o plísňovém onemocnění. Po krátké době skvrnka zmizela, ale zhruba po dalším měsíci se objevila opět - větší, výraznější. Krátce po prvním výkytu skvrnky jsem zaregistroval nadměrný růst drápků a zobáčku. Již mi začalo svítat. Ferdíček trpí nějakým postižením jater. Vzápětí, asi po 14 dnech jsem si všiml vznikajícího nádoru na hrudníčku vpravo od hrudní kosti. Nádor byl na omak tvrdý a oblast nádoru je jasně ohraničena. Nyní bylo ihned jasno. Zda se jednalo primárně o nádor na játrech s následným šířením do oblasti hrudníku nevím, ale souvislost je zde více než zřejmá. Pochopitelně jsem okamžitě přistoupil k aplikaci prostředků na podporu funkce jater a imunitního systému. Postupem času dochází k zvětšení nádoru. Nyní je to zhruba 11 měsíců od doby kdy jsem zpozoroval první tmavou skvrnku. Ferda se zatím drží je čilý, s nemocí bojuje a já se mu snažím alespoň trochu pomoci v boji s touto zákeřnou chorobou bojovat. Vím, že dříve či později dojde ke zlomu a situace se stane beznadějnou.

Na dalších fotografiích můžete viděť jak nevinně se může projevovat velmi nebezpečné onemocnění. Bohužel jsem nezachytil daleko menší skvrnku když se objevila poprvé. Na fotografiích můžete vidět skvrnu rozsáhlejší. I tato však asi po měsíci zmizela a od té doby se žádná neobjevila.Následně se začal rozvíjet nádor v pravé části oblasti hrudní. Na fotografiích je nádor již výraznější než v počátcích jeho růstu. Jedná se o stav zhruba po 7 měsících. Zcela jistě se nádor vyvíjí již mnohem déle. Avšak pod krytím peří si ho v počátečním stádiu nelze všimnout.Na obrázcích výše si můžete všimnout, že zobáček je bez jakýchkoliv skvrn, avšak je dlouhý proti normálnímu stavu a to i přesto, že zobáček byl zhruba týden před pořízením fotografií zkrácen. O zkrácení zobáčku se zmíním v jednom z dalších článků.

Co můžeme dělat abychom játra a jaterní buňky andulky ochránily?

Pokud jsou játra zasažena nádorem, pak nemůžeme dělat téměř nic. Zasažení si můžeme nechat potvrdit rentgenovým vyšetřením u specialisty, což nám potvrdí zda se jedná o nádor či nikoliv. Pokud je příčinou poškození obezita andulky či něco jiného zaměříme se vždy na vitamíny a minerály bohatou stravu. Ze speciálních prostředků, o kterých je známo, že podporují a chrání jaterní buňky můžeme zmínit blahodárné účinky Ostropestřce Mariánského (je třeba sehnat výtažek) a např. Avi-Chol od Versele Laga. Avi-Chol je speciální přípravek, který se přidává do do vody v ředění 1ml Avi-Cholu na 100ml vody. Dále je dobré použít jakýkoliv přípravek na posílení imutního systému andulky. Já používám například Aloe Vera juice, který lze sehnat (ale obtížně) a pokud mám pak servíruji již dříve zmíněnou Třapatku nachovou.


--------------------------------------------------------------------------------


Přerůstání zobáčku a drápkůTrochu jsem přemýšlel zda zmínku o přerůstání zobáčku a drápků zařadit do kapitoly "Nemocná andulka". Ale vzhledem k tomu, že se nejedná o přirozený jev, rozhodl jsem se tuto problematiku do této kapitoly zařadit.

Je třeba si uvědomit, že přerůstání zobáčku a drápků má zcela jistě nějaké důvody. Dle mého mínění se může jednat buď o genetický vklad, špatnou výživu nebo o důsledek onemocnění jiného orgánu - zejména pak jater.

Pokud budete číst o této problematice na jiných stránkách či v literatuře asi se dočtete, že andulka nemá dostatek dřevin na okus, že ji chybí sépiová kost, že nemá minerální blok, že nemá brusné bidýlko, že nemá pískový papír místo steliva a že si tedy nemůže drápky či zobáček obrušovat. Proto zobáček přerostl a drápky jsou také příliš dlouhé. Domnívám se, že tato tvrzení jsou minimálně částečně nesmyslná a dokonce brusná bidýlka a pískovaný papír nemají v kleci andulky vůbec co dělat (můžete si také přečíst kapitolu "Nebezpečné bidýlko"). Sépiová kost a minerální bloky jsou dobrá a užitečná věc, ale s přerostlým zobáčkem a drápky mají pramálo co společného.

Zdravá andulka, která se nikdy nedotkne sépiové kosti a minerálního bloku nebude mít nikdy přerostlý zobáček ani dlouhé drápky. Zato andulka, kterou jsme si pořídili od chovatele, který nebrání incestním svazkům nebo andulka s onemocněním jater nebo andulka s PBFD, která za den zlikviduje jednu sépiovou kost bude pravděpodobně k přerůstání zobáčku a drápků inklinovat.

Pokud tato situace nastane (ať už je důvod jakýkoliv) je třeba situaci řešit. Neřešená situace může přinést spoustu problémů. Příliš dlouhé drápky zabraňují andulce v pohybu, nožka andulky se deformuje, andulka se zachytává na pletivu klece a jiných zejména tkaninových površích, což se jí může stát za určitých okolností osudné. Přerostlý zobáček může bránit andulce v přijímání potravy a hrozí vyhladovění, může se deformovat a může ji zraňovat.

Jak vypadá přerostlý zobáček můžete vidět na následujících fotografiích

Vlevo je přerostlý zobáček před zákrokem. Vpravo přerostlý zobáček po zákroku (po zastřižení). Můžete vidět správné provedení střihu. Střih je vedený kolmo k ose zobáčku. Je bez otřepů.
Normálně je délka zobáčku rovná zhruba dvojnásobku výšky ozobí. Pokud zobáček nekontrolovaňě roste, jistě si toho dříve či později všimnete. Jelikož růst není extrémně rychlý nehrozí vysloveně riziko z prodlení. Avšak doba např. dvou až tří měsíců je již dobou velni významnou i z pohledu růstu zobáčku.

Co tedy dělat?

V zásadě máme dvě možnosti. Buď se rozhodneme pro pomoc veterináře nebo můžeme provést zkrácení zobáčku a drápků sami. Já rozhodně preferuji provést zákrok vlastními silami. Proč? Zejména proto, že nechci vystavovat andulku obrovskému stresu, kterému je při přesunu k veterináři vystavena (včetně zákroku u veterináře). Stres je pro andulky velmi nebezpečný a může ohrozit i její život (jak se v závěru této kapitoly sami přesvědčíte). Na druho stranu doporučuji návštěvu veterináře chovatelům, kteří neví, mají sami stres z výkonu, nevěří si, nikdy nic podobného nedělali a neumí zacházet z andulkou. Krácení zobáčku se může proměnit v noční můru. Může dojít k prasknutí zobáčku, ulomení zobáčku, krvácení zobáčku, ustřižení jazyka andulky s následným vykrvácením apod. Proto odpovědně vyhodnoťte své schopnosti a možnosti.

K vlastnímu zákroku je nejlépe použít ostré kleštičky na nehty. Před zákrokem kleštičky pečlivě vydensifikujeme. Pro jistotu si připravíme vatu, desinfekční prostředek apod. Rozhodně nikdy neprovádějte zákrok sám, ale vždy ve dvou. Jedna osoba andulku drží, druhá provádí střih. Zákrok provádíme vždy za denního světla v době kdy je možno při komplikaci vyhledat veterináře (nikdy ne v noci).
Vlastní zákrok je otázkou několika sekund. Pomocník uchopí andulku tak aby její hlavička byla mezi ukazováčkem a palcem ruky se zobáčkem směrem nahoru. Osoba, která střih provádí lehce uchopí zobáček andulky, rozevře horní čelist (bříška prstů zabrání andulce zobáček zavřít), vloží špičku zobáčku mezi čelisti kleštiček a jedním stiskem nadměrnou část zobáčku ustřihne. Pozor - stále sledujeme kde je jazyk andulky. Nikdy neprovádíme střich aniž bychom viděli kde se jazyk právě nachází. Jazyk se nesmí dostat mezi čelisti kleštiček. Střih vedeme vždy kolmo k ose zobáčku. Nikdy se nesnažíme zobáček tvarovat. Nikdy nestříháme příliš dlouhou část zobáčku (pokud střihnete příliš začne zobáček krvácet a vaše andulka je okamžitě v přímém ohrožení smrtí. Pamatujte!!!!! - méně je někdy více. Poté andulku ihned pustíme zpět do klece.
Obdobným způsobem provádím zastřižení drápků. Zde se již nebudu tolik rozepisovat, jelikož o zastřižení drápků je na internetu spousta informací. Pouze zopakuji. Vždy kontrolujte střih ať nedojde k střižení krevní cévy, která je u světlých drápků poměrně dobře vidět (vždy si však ponechte rezervu, nikdy nestřihejte až k hranici krevní cévy). Má-li andulka drápky černé, krevní cévu neuvidíte a střih je pouze na vašem odhadu. Proto opět připomínám - méně je někdy více. Střihání drápků je sice méně nebezpečné než střihání zobáčku, avšak upozorňuji zejména na nenadálé a nepředvídatelné pohyby nožkou andulky. Pozor ať nožku andulce nezkroutíte nebo nezoníte. Proto nikdy neprovádějte střih pokud nemáte situaci zcela pod kontrolou. Ani drápky se nepokoušejte tvarovat. Provádějte jednoduchý v podstatě kolmý střih k ose drápků.


Pokud se tedy rozhodnete, že tuto činnost provedete sami, pak:
1/ Stříhání provádějte vždy ve dvou
2/ Stříhání provádějte za dobrého osvětlení (ve dne)
3/ Nervozitu zanechte někde jinde jinak naděláte více škody
4/ Před zákrokem si vše připravte
5/ Nespěchejte
6/ Vždy volte raději menší hloubku střihu
7/ Andulku mějte po celou dobu pod kontrolou
8/ Před zákrokem si dobře umyjte ruce

Na závěr bych se ještě zmínil o veterinářském zákroku, který nelze nazvat jinak než brutalitou vůči andulce. Uvedení jsem avizoval na začátku tohoto odstavce.

Tento případ se skutečně stal a nedávno jsem se o něm dozvěděl od nešťastné majitelky andulky z Velké Británie. Andulka trpěla přerostlým zobáčkem a důvěřivá majitelka se vydala k veterináři. Veterinář přerostlý zobáček potvrdil a jal se svého úkolu - odborné zastřižení zobáčku. Avšak jaké bylo překvapení majitelky andulky když veterinář k zákroku vytáhl multifunkční vysokootáčkový nástroj pro kutily a modeláře Dremel. Osobně tento nástroj mám a musím říci, že je velmi užitečný pro mnoho kutilských operací. Avšak pro ošetření ptáků je zcela nevhodný. Nástroj vydává velmi ostrý zvuk podobný zubařské vrtačce. Asi ten zvuk znáte a leckoho z nás dokáže tento zvuk při čekání v zubařské čekárně velmi "pozitivně naladit". Jistě si dovedete představit co to musí vyvolat v hlavičce ubohé andulky. Veterinář zobáček pomocí tohoto nástroje skutečně zkrátil. Po ukončení zákroku však podal majitelce již pouze mrtvolku ubohého ptáčka, který se stal obětí naprosté arogance dotyčného veterinárního lékaře. Ano, andulka zemřela na stres - pravděpodobně srdeční selhání. Veterinář svůj odborný zákrok zakončil slovy, že to takto provádí již několik let a nikdy se nic nestalo. Co dodat? Úsudek si udělá čtenář sám.


--------------------------------------------------------------------------------


KýlaNa tomto místě bych vás rád seznámil s dalším onemocněním, které se u andulek může vyskytnout a na první pohled připomíná svým projevem nádor. Jedná se o u člověka celkem banální onemocnění, ale u andulky je toto onemocnění podstatně nebezpečnější. Jedná se o kýlu.

Projevem kýly je zduření oblasti v břišní krajině andulky.

Na přiložených fotografiích můžete vidět projev kýly u andulky.
U mé Toby se kýla projevila v období krátce po odchovu mláďat někdy v srpnu až září 2009. Bohužel již před odstavením mláďat došlo k další snůšce asi 8 vajíček. Předpokládám, že došlo k jejímu vyčerpání a projevu kýly.

V současné době je situace taková, že oblast se již nezvětšuje a ustálila se na stálé velikosti. Oblast je měkká a je jasné, že ubytování Toby vyžaduje speciální ubytování a speciální režim.

Toby je ubytována ve své kleci, která je umístěna vedle klece ostatních andulek aby měla klid. Toby se rychle unaví a je neohrabaná, takže její začlenění k ostatním by pro ni bylo velmi nebezpečné. Bidýlka v její kleci jsou snížena a výstelka je měkká aby při případném pádu nedošlo k úderu do bříška andulky. Povoleny jsou pouze návštěvy ostatních andulek. Zejména Pepíčka, který se na návštěvy u Toby velmi těší.

Samozřejmě, že můj odhad na kýlu lze snadno zpochybnit. V úvahu také přichází zánět vejcovodu, ascitec či zmíněný nádor. Avšak ze sledu událostí, pozorování a vývoje problému se mi jeví kýla jako nejpravděpodobnější. Proto mě prosím nechytejte za slovo. Ověření mého odhadu u veterináře zavrhuji, jelikož nebudu Toby zbytečně vystavovat stresu při přepravě a při vlastním vyšetření. Navíc je otázka zda by případná diagnóza veterináře byla správná. A i kdyby, co by bylo možno pro Toby udělat? V českých podmínkách zhola nic.

Je možno kýlu léčit?

Bohužel odpověď je záporná. Ve skutečnosti však lze podstoupit chirurgický zákrok, který by dal andulku do pořádku. Avšak tato varianta je ............. myslím, že bych se pouze opakoval. Kromě již zmíněného zvláštního režimu pro takto postiženou andulku je třeba zvýšenou měrou pečovat o oblast kolem kloaky. Je třeba pečlivě a opatrně odstranit možný nalepený trus. Oblast také občas ošetřím desinfekcí.


--------------------------------------------------------------------------------


Nemoci opeření - Francouzské pelicháníVážení čtenáři, v následujícím odstavci si povíme něco o nemocích opeření. Jednou z těchto nemocí je právě Francouzské pelichání, které se odborně nazývá:

BFD - Budgerigars Fledgling Disease.
někdy také FM - French Moult.

Mezi nemoci opeření můžeme zařadit i další onemocnění a to:

PBFD - Psitacine Beak and Feather Disease.

Prosím, nepleťte si tyto dvě zkratky (BFD a PBFD). V žádném případě se nejedná o stejná onemocnění. Mnozí však obě onemocnění ztotožňují. Úvodem bych pouze podotkl, že zásadní rozdíl je zejména ve skutečnosti, že PBFD končí vždy úhynem kdežto při BFD máme naději na záchranu andulky. BFD je specifická pro andulky a případně pro několik dalších druhů ptáků. PBFD je běžná pro téměř všechny druhy papoušků. Rozšířenější je mezi většími papoušky. A s jakými dalšími onemocněními opeření andulek se můžeme setkat? Za onemocnění lze považovat i nadměrné pelichání a poškození peří cizopasníky.

Pozor: Vážení čtenáři - předem upozorňuji, že zveřejněné fotografie mohou být pro některé z vás příliš drastické. Proto zvažte zda pokračovat v čtení této kapitoly.

O Francouzském pelichání asi většina z vás již při nějaké příležitosti slyšela nebo něco o této extrémně rozšířené nemoci něco četla. V posledních letech je zasažení andulčí populace v domácích chovech skutečně obrovské. Otázkou zůstává, proč tomu tak je. Dle mého mínění je hlavní příčinou obrovská expanze chovů ať běžných či výstavních andulek v posledních letech. V kombinaci s prachbídnou chovatelskou etikou je výsledek právě takový jaký je. Pro doložení této hypotézy mohu jen nastínit běžnou chovatelskou situaci. Náš hypotetický chovatel již několik let chová výstavní andulky. Účastní se výstav a sklízí úspěchy a vavříny. Jednoho dne zpozoruje u mláďat jeho kvalitního chovného páru příznaky BFD. Co myslíte, že náš chovatel udělá? Mohu vás ujistit, že v 99% takovýto chovatel využije i tyto jedince k chovu. A takto se zachová i náš chovatel běžných andulek, který ždíme své andulčí páry, pro kterého je jediným kritériem počet odchovaných a prodaných mláďat. Touto cestou postupně došlo k šíření infekce mezi celými generacemio andulek. Shodná je i situace s ještě nebezpečnější PBFD. Již jsem se setkal s desítkami ubohých chovatelů svých mazlíčků, kteří si od podobných chovatelů své ptáky zakoupili. Zde nejde o peníze, ale o utrpení jak pro papouška tak pro jeho majitele, který má k papouškovi (narozdíl od chovatele) mnohdy až mateřský vztah. Nechci zde tvrdit, že se takto zachová každý chovatel. Abych svá slova podložil - osobně znám jednoho chovatele výstavních andulek, který veřejně s dalšími chovateli v diskusi na téma BFD řekl: "Asi jsme to trochu přehnali". I tuto větu oceňuji.

BFD neboli Francouzské pelichání (někdy také označované FM - French Moult) je pro někoho možná překvapivě, virové onemocnění. Původcem všeho tohoto zla je vir zvaný Polyoma virus. Virus je velmi snadno přenosný, takže cesta nákazy je velmi jednoduchá.

Se symptomy této nemoci je to velmi složité. Mnohdy nemusíte mít o nemoci u vaší andulky ani tušení. Onemocnění je latentní. Jindy si můžete všimnout vad na uspořádání zejména ocasních per a primárních per na křídlech a to většinou u mladých ptáků (proto je v názvu Fledgling). Zde již naše podezření nabývá reálných obrysů. Někdy andulka zcela ztratí ocasní nebo primární pera na křídle nebo křídlech a zůstává neschopna letu. Dalším projevem bývá úmrtí mláďat přímo v hnízdě. Proč tomu tak je nebudu na tomto místě popisovat. Dodám pouze následující. Nejhorší případ nastane pokud do vašeho andulčího hejna přibyde Polioma virus pozitivní andulka v době nedlouho před hnízděním nebo v době hnízdění. Pak lze předpokládat úhyny nebo velmi agresivní průběh nemoci. Ano, mnozí asi tušíte, že je zde souvislost budováním imunity organismu. Takovýto PV pozitivní jedinec je v této době pro ostatní velmi nebezpečný i v případě, že i ostatní andulky v hejnu jsou již PV pozitivní (ať již s příznaky nebo bez nich). Pokud postupně dochází k větší či dokonce celkové ztrátě opeření pak hovoříme o extrémním rozvinutí nemoci. V těchto případech nelze než maximálně podpořit imunitní systém andulky a vytvořit jí ty nejpohodlnější podmínky pro život s touto nemocí. Většinou pak následuje zanesení infekce do kožních pórů nebo poranění s dalšími důsledky.

Za fotografie uvedené v této kapitole bych velmi rád poděkoval Kateřině Smítkové a samozřejmě i její andulce - Baroškovi, který se zmíněnou nemocí bojuje již řadu měsíců. S Baroškem s můžete setkat také v kapitole Barošek a Eda. Rád bych statečnému Baroškovi popřál ještě mnoho krásných chvil s Edou a Katkou.

Na přiložených fotografiích můžete vidět projev extrémního ataku Polyoma viru.
Je možno BFD léčit?

Bohužel odpověď je záporná. Abychom odvrátily negativní rozvoj Polyoma viru musíme se snažit podpořit imunitní systém organismu andulky. Je doloženo, že po určité době, pokud se situace dobře vyvíjí, viditelné příznaky nemoci postupně vymizí (opeření doroste) a dokonce se po určitém časovém období andulka jeví jako Polyoma virus negativní. Virus není již v těle ptáčka po opakovaných testech nalezen. Při extrémním průběhu BFD je nutné zaměřit se na úpravu ubytování naší andulky - je nutná měkká výstelka klece, snížení postavení bidýlek a zajištění snadné dostupnosti všeho potřebného - zejména pak krmiva a vody. Nutnost různorodé stravy již nebudu opakovat. Podávání podpůrných prostředků na posílení imunity je taktéž nezbytné.

Je možno BFD prokázat?

Jak zjistíme, že se nejená pouze o náš dohad a zda je naše andulka skutečně nositelem Polyoma viru? Zde je odpověď jednoznačná. V tomto případě si musíme počkat na výsledky laboratorního krevního testu. Jedině laboratorní test nám prokáže přítomnost Polyoma viru a potvrdí naši hypotézu. Nicméně při vývinu a symptomech BFD není příliš dalších možností, které by nás mohly v odhadu onemocněnípomýlit. Nemoc však může být zaměněna s již zmíněnou PBFD. Zde je však vývin symptomů lehce odlišný a bývají zde patrné i další symptomy, které se v případě BFD neobjevují. Pro vaší informaci ještě uvedu, že PBFD je na rozdíl od BFD způsobena Cirkovirem.


--------------------------------------------------------------------------------
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one